The fourth annual Tasmanian Football Awards were held on Friday 4 November 2016 at Country Club Tasmania, Launceston.

AFL Tasmania CEO Rob Auld said, “The Tasmanian Football Awards Dinner is an opportunity for the Tasmanian football community to come together to celebrate and recognise the hard working volunteers and administrators who are the backbone of our footy clubs and competitions.”

“While many competitions recognise these individuals within their own ranks, AFL Tasmania seeks to celebrate and recognise their outstanding contribution at a state level.”

One of the biggest names in women’s football, Collingwood marquee player Moana Hope as well as three-time AFL Premiership player Justin Leppitsch were on hand to present the awards to those within the football community whose service, performance and leadership are considered the best in their respective competitions.

Each football competition was invited to nominate a deserving individual for each of the three awards:

> AFL Tasmania Coach of the Year – Trip to the National Coaching Conference
> Elastoplast Sports Trainer of the Year – Elastoplast pack
> AFL Tasmania Volunteer of the Year – Trip to the AFL Grand Final

The nominations were judged against those from the other competitions and at the Awards Dinner each competition nominee was recognised before regional winners were announced, followed by a state winner for each award.

Click here to see the official Award Winner list.

AFL Merit Award
Kevin Faulkner, Physical disABILITY Sports Tasmania

AFL State Volunteer of the Year 
David Galloway, Scottsdale Crows FC

NAB Auskick Volunteer of the Year 
Richard and Alison Fyffe, Launceston Auskick

Woolworths AFL School Ambassador of the Year – Primary
Toby Lutwyche, Mountain Heights School

Woolworths AFL School Ambassador of the Year – Secondary
Tom Robinson, Rokeby High School

Umpire Volunteer of the Year 
Nathaniel West, NWUA

Umpire Coach of the Year 
Cameron Lee, TFUA

Young Umpire of the Year 
Jessica Gaffney, NWUA

Umpire of the Year 
Adam Reardon, TFUA

Don Rule Medal – Best Tasmanian Player at the U16 National Championships
Tarryn Thomas

Garry Davidson Medal – Best Tasmanian Player at the U18 National Championships
Tarryn Thomas

TSL Sports Trainer of the Year 
Graeme Hamley, TSL Umpires

TSL Volunteer of the Year 
Tony Bell, Devonport FC

TSL Coach of the Year
Aaron Cornelius, Glenorchy DFC

Elastoplast Sports Trainer of the Year 
Lawrie  Keating – AFL Masters
Leo Stokes – Forest Stanley FC, CHFA
Wayne Woodcock – Currie FC, KIFA
Allan Stevens – Bridgenorth FC NTFA
David Clarke – Lindisfarne FC, SFL
Mieke Bacon – Burnie Dockers FC, TWL

NW Regional Winner –  Leo Stokes – Forest Stanley FC, CHFA
Northern Regional Winner –  Allan Stevens – Bridgenorth FC NTFA
Southern Regional Winner –  David Clarke – Lindisfarne FC, SFL

State Winner –  David Clarke – Lindisfarne FC, SFL

AFL Tasmania Volunteer of the Year 
Curtis Ward – AFL Masters
Bevan Febey – Irishtown FC, CHFA
Irene Robins – Grassy FC, KIFA
Nick Leitch – Hutchins Old Boys FC, OSFA
Kaye McLean – Hillwood FC, NTFA
Paul House – East Launceston JFC, NTJFA
Ted Van Overmeeren – Spreyton FC, NWFA
Kate Perry – Latrobe FC, NWFL
Simon Eustace – Ulverstone FC, NWJFL
Basil Murray – New Norfolk FC , SFL
Shelley Willmott – Claremont JFC, STJFL
Brett Sweeney – Launceston FC, TWL

NW Regional Winner – Irene Robins – Grassy FC, KIFA
Northern Regional Winner – Brett Sweeney – Launceston FC, TWL
Southern Regional Winner – Shelley Willmott – Claremont JFC, STJFL

State Winner – Brett Sweeney – Launceston FC, TWL

AFL Tasmania Coach of the Year 
Shane Wallace – AFL Masters
Scott Jackson – Irishtown FC, CHFA
David Reed – Grassy FC, KIFA
Kim Curtis – Old Scotch FC NTFA
Deb Reynolds – East Launceston JFC, NTJFA
Marty Bissett – Wynyard FC, NWFL
Paul Hampton – Devonport FC, NWJFL
Daniel Willing – Lindisfarne FC SFL
Raymond Becker – North Hobart JFC, STJFL
Jaime Bradley – Burnie Dockers FC, TWL

NW Regional Winner – Jaime Bradley – Burnie Dockers FC, TWL
Northern Regional Winner – Deb Reynolds – East Launceston JFC, NTJFA
Southern Regional Winner – Raymond Becker – North Hobart JFC, STJFL

State Winner – Deb Reynolds – East Launceston JFC, NTJFA