IMG_5055AFL Tasmania along with the TSL clubs will be conducting an Under 13 and Under 14 development series during the month of September once all junior finals have concluded. These series of games are part of the selection process for the State Under 15 team for the following year and future State Academy squads.

Coaches are encouraged to send players along to the following training sessions, rewarding players who have had a good year in club or school football. Please refer to the selection criteria and pathway.

Players are to make sure that they have all the appropriate training gear and are encouraged to wear their club jumper along to all sessions for easier identification.

All training dates, selection of teams and other related information will be posted on this page.

2016 NORTH/NW v SOUTH GAME DETAILS 
Congratulations to the players selected in the combined NORTH/NW Representative Team in the upcoming U13 and U14 Development Series against the South.

The game will be played at Windsor Park this Tuesday 27 September.  U13 players are required to be at the ground by 10am for an 11am Start.  U14 players need to be at the ground by 11.15am for a 12.30pm start.

Each player needs to pay a $10 levy to contribute to the cost of umpires, medical, laundry, ground hire etc. North /NW players need to bring black shorts and maroon/black socks.

2016 U13 NORTH/NW TEAM
Cohan Abbott – Smithton FC
Samuel Artis – Launceston JFC
Liam Canny – East Launceston JFC
Declan Chugg – North Launceston JFC
Jake Dixon – Wynyard FC
Logan Elphinstone – Wynyard FC
Cobey Evans – Longford JFC
Liam Flanigan – Ulverstone FC
Sam Freeman – Tamar Cats JFC
Oliver Gibson – East Launceston JFC
Luke Guard – Ulverstone FC
Liam Hayes – North Launceston JFC
Cody Jones – Prospect JFC
Oliver Kelly – Devonport FC
Poasi La’akulu – North Launceston JFC
Brandon Leary – Tamar Cats JFC
Baynen Lowe – Devonport FC
Jonty McIvor – Wynyard FC
Denzel McLean – Launceston JFC
Alex Mollison – Burnie Dockers
Zachary Morris – East Launceston JFC
Sam Sherriff – Tamar Cats JFC
Ben Smith – Launceston JFC
Ryan Whitney – North Launceston FC

Emergencies:
Harry Bayles – East Launceston JFC
Fletcher Kelly – Devonport FC
Blade Sulzberger – Prospect JFC
Jimmy Richards – Ulverstone FC

2016 U14 NORTH/NW TEAM
Lachlan Blakemore – Smithton FC
Jack Bradshaw – Devonport FC
Jackson Callow – Prospect JFC
Bailey Carter – Penguin FC
Issac Chugg – Lonford JFC
Oliver Chugg – Longford JFC
Dakoda Cole – Wynyard FC
Ethan Crossingham – East Coast Giants JFC
Marshall Evans – Smithton FC
Jon Paul Gardam – Ulverstone FC
Che Haines – North Launceston JFC
William Harper – East Launceston JFC
Flynn Harris – Devonport FC
Angus Jeffries – North Launceston JFC
Harrison Lewis – East Launceston JFC
Jordan Lyons – Burnie Dockers
Austin Maynard – North Launceston JFC
Thomas McShane – East Launceston JFC
Liam Moore – Ulverstone FC
Sam Neasey – Burnie Dockers
Marcus O’Keefe – Prospect Hawks JFC
Austin Perry – Smithton FC
Oakley Smith – Burnie Dockers
Toby Upson – Tamar Cats JFC

Emergencies:
Ben Callaghan – Penguin FC
Jonty DeVries – Ulverstone FC
Jonty Sheppard – Tamar Cats JFC
Oliver Sanders – Launceston JFC

2016 U13 SOUTH TEAM
Tyron Bailey – Brighton
Craig Blaschke – Clarence
Tyler Carr – North Hobart
Jack Cowburn – North Hobart
Jake Cresswell – Clarence
TJ  Donaghy – Lindisfarne
Liam Donaghy – Lindisfarne
Ryan Gale – Kingborough
Darcy Gardner – Brighton
Jordan George – New Norfolk
Braydon Golding – New Norfolk
Zac Holdsworth – Lindisfarne
Fergus Kenny – Lauderdale
Jack Lewis – Brighton
Kobey McCauley – Brighton
George McLeod – North Hobart
Blake   Smith – Brighton
Will Splann – Lindisfarne
Ben Steinbauer – Lindisfarne
Dom White – North Hobart
Connor Woolley – Lauderdale
Kayne Wouters – Kingborough
Sam Wright – North Hobart
Hunter Wright – Lindisfarne

Emergencies:
Tom McGann – Lindisfarne
Max Lamb – Brighton
Suphawat Choopham – Lindisfarne

2016 U14 SOUTH TEAM
Hudson Arkley-Anderson – Clarence
Alexi Bancal – Clarence
Jacques Barwick – North Hobart
Jye Bearman – New Norfolk
Riley Best – Lindisfarne
Lachlan Borsboom – Clarence
Neo Butler – Sandy Bay
Adrian Butterworth – Clarence
Jordan Chisholm – Lindisfarne
Jack Clark – Brighton
Kylen Cobern – North Hobart
Sam Collins – North Hobart
Alex Continenza – Clarence
Oliver Davis – Clarence
Sam Dickson – Kingborough
Jordan Ede – Lindisfarne
Jason Gridley – Clarence
Chris Harris – Lindisfarne
Jordan Lane – Southern Storm
Sebastian Michalowski – Lindisfarne
Axel Moore – Sandy Bay
William Norriss (inj.) – Lindisfarne
Angus Norton (unavail.) – North Hobart
Lachlan Payne – North Hobart
Oliver Preshaw – Clarence
Patrick Walker – North Hobart