Under 12 SSA

Friday 10 August 2018

Tasmania’s under-12 School Sports Australia (SSA) team is set to compete at the National Championships in the ACT this week. 

The team 23-player squad is made up of prodigious talents from across the state, with Jacob Furphy (Smithton Primary School) and Jude Butler (Taroona Primary School) the co-captains for the week-long Carnival.

The team will be coached by Jamieson Smalley of Elizabeth College, with Peter Brown (Forest Primary School) and Kurt Wheeler (Launceston Football Club) his assistants.

The team will play seven shortened ’round’ matches across the opening four days before being placed in either Pool A or Pool B based on results.

Best of luck to everyone involved!!

Match details and the full squad can be found below.

Scores can be accessed here!

Number STUDENT School 
First Last name
1 Max Geappen Howrah Primary
2 Josh Corkery Riverside Primary
3 Liam Ling Brighton Primary
4 Oliver Kubank Sacred Heart Primary
5 Jacob Wheeler Riverside Primary
6 Conner Ling Brighton Primary
7 Maverick Smalley Snug Primary
8 Aiden O’Connor Riverside Primary
9 Jack Wilson Hutchins School
10 Harry Sylvester Corpus Christi Catholic School
11 Max Roney Sacred Heart Primary
12 Charlie Hastie Holy Rosary Catholic School
13 Blake Harper Howrah Primary
14 Darcy Noonan Corpus Christi Catholic School
15 Marty Brereton St Aloysius Catholic College
16 Tommy Bennett Hutchins School
17 Jude Butler Taroona Primary
18 Riley Donlan Scotch Oakburn College
19 Nathanial Sulzberger St Virgils College
20 Campbell Atkins Riverside Primary
21 Jack Applebee Ulverstone Primary
22 Jacob Furphy Smithton Primary
23 Fletcher Richards Lindisfarne Primary

 

SSA 12&U Australian Football Championship Fixture 2018
Day 1
Sunday 12 Aug
Opening Ceremony 8.30 – 9.00am
Round 1 Round 2
9.30am ACT v WA 1.10pm WA v NSW
10.25am NSW v VIC 2.05pm ACT v NT
11.20am NT v TAS 3.00pm VIC v QLD
12.15pm QLD v SA 3.55pm SA v TAS
Round Games Format – 15min halves with a 7min half time break
Day 2
Monday 13 Aug
Round 3 Round 4
9.00am NSW v QLD 12.40pm QLD v WA
9.55am ACT v SA 1.35pm NT v SA
10.50am TAS v VIC 2.30pm NSW v TAS
11.45am WA v NT 3.25pm ACT v VIC
Day 3
Tuesday 14 Aug
Round 5 Round 6
9.00am NT v VIC 12.40pm WA v TAS
9.55am QLD v TAS 1.35pm SA v VIC
10.50am SA v WA 2.30pm QLD v ACT
11.45am ACT v NSW 3.25pm NT v NSW
Day 4
Wed 15 Aug
Excursion Day
Round 7
9.30am WA v VIC 1.30pm SA v NSW
10.40am TAS v ACT 3.00pm NT v QLD
Excursion Session 1 Excursion Session 2
Pool Games – Pool placement will be determined by final placings after the Round Games, 1st through 4th will be placed in Pool A, 5th through 8th will be placed in Pool B.
Format – 15min quarters, 5min quarter breaks, 10 min half time.
Day 5
Thursday 16 Aug
Pool A Pool B
9.00am 1 v 4 10.45am 1 (5th in Rds) v 4 (8th in Rds)
12.30pm 2 v 3 2.15pm 2 (6th in Rds) v 3 (7th in Rds)
Day 6
Friday 17 Aug
Pool A Pool B
9.00am 4 v 2 10.45am 4 (8th in Rds) v 2 (6th in Rds)
12.30pm 3 v 1 2.15pm 3 (7th in Rds) v 1 (5th in Rds)
Day 7
Saturday 18 Aug
Pool A Pool B
9.45am 3 v 4 8.15am 3 (7th in Rds) v 4 (8th in Rds)
12.45pm 1 v 2 11.15am 1 (5th in Rds) v 2 (6th in Rds)
Closing Ceremony 2.30 – 3.00pm

SSA U12 State Team Announced

Monday June 4

Tasmania’s Under-12 School Sports Australia (SSA) team has been announced – congratulations to all selected!

The team will travel to Canberra from the 11th – 18th August to compete in the SSA National Carnival.

This year the team will be coached by Jamieson Smalley (Hobart) with his assistance being Kurt Wheeler (Launceston) and Peter Brown (Smithton).

Tasmanian under 12 State Football Team 2018

Max Geappen – Clarence

Aiden O’Connor-  Launceston

Jack Applebee – Ulverstone

Blake Harper – Clarence

Marty Brereton – Kingborough

Fletcher Richards – Clarence

Campbell Atkins – Launceston

Oliver Kubank – Ulverstone

Tommy Bennett – Sandy Bay

Maverick Smalley – Kingborough

Riley Donlon – South Launceston

Jacob Furphy –  Circular Head Giants

Darcy Noonan – Clarence

Jude Butler – Sandy Bay

Jacob Wheeler –  Launceston

Charlie Hastie –  North Hobart

Harry Sylvester – Clarence

Josh Corkery –  Launceston

Jack Wilson – Sandy Bay

Connor Ling – Brighton

Max Roney  – North Launceston

Liam Ling  – Brighton

Nathanial Sulzberger – North Hobart

 

Emergencies

Joe Baldock – Sandy Bay

Bronsen Collins – Circular Head Giants

Tadhg Blunt – East Coast

Rylee Kemp – Burnie

Riley Johnstone – Clarence


UPDATED Tasmania U12s SSA Schedule

The Under 12s Tasmania School Sports Australia (SSA) schedule has been released. 

Date Activity/Times Venue Notes
Monday 14th May Regional Training

4.30pm – 6pm N/NW

4pm – 5.30pm S

Ulverstone FG (NW)

Ulverstone FG(N)

Kingborough Sports Complex – Court 1 (S)

North and NW to train together at the Ulverstone FG
Saturday 19th May State training

U12s -10am start

Campbell Town FG Arrive at 9.30am for a 10am start
Monday 21st May Regional Training

4.30pm – 6pm N/NW

4pm – 5.30pm S

Ulverstone FG (NW)

Ulverstone FG(N)

 
Southern under-12 SSA Training will be held from 4.15pm at Elizabeth College, Hobart this afternoon.
 
Training will be held in F block, below the skate park with entry via Warwick Street.
North and NW to train together at the Ulverstone FG
Monday 28th May Regional Training

4.30pm – 6pm N/NW

4pm – 5.30pm S

Ulverstone FG (NW)

Ulverstone FG(N)

UTAS  Football Ground Sandy Bay (S)

North and NW to train together at the Ulverstone FG
Saturday 2nd June State training

U12s -10am start

Campbell Town FG Arrive at 9.30am for a 10am start
Monday 4th June State team announced www.afltas.com.au

 

Selected 23 players + 5 emergencies
Monday 11th June Regional Training

4.30pm – 6pm N/NW

4pm – 5.30pm S

Ulverstone FG (NW)

Ulverstone FG(N)

UTAS  Football Ground Sandy Bay (S)

North and NW to train together at the Ulverstone FG
Saturday 16th June State training

U12s -10am start

Campbell Town FG Arrive at 9.30am for a 10am start
Monday 18th June Regional Training

4.30pm – 6pm N/NW

4pm – 5.30pm S

Ulverstone FG (NW)

Ulverstone FG(N)

UTAS  Football Ground Sandy Bay (S)

North and NW to train together at the Ulverstone FG
Monday 25th June Regional Training

4.30pm – 6pm N/NW

4pm – 5.30pm S

Ulverstone FG (NW)

Ulverstone FG(N)

UTAS  Football Ground Sandy Bay (S)

North and NW to train together at the Ulverstone FG
Saturday 30th June State training

U12s – 10am start

Campbell Town FG All medical forms, permission forms and excursions forms to be passed in.
Monday 2nd July Regional Training

4.30pm – 6pm N/NW

4pm – 5.30pm S

Ulverstone FG (NW)

Ulverstone FG(N)

UTAS  Football Ground Sandy Bay (S)

North and NW to train together at the Ulverstone FG
Term 2 Holidays 6th July – 23rd   July
Wednesday 11th July Practice Matches Team TBA/ Venue TBA 12s and 15s
Wednesday 19th July State Training Venue TBA 12s and 15s
Wednesday 25th July Regional Training 12s Only

4pm – 5.30pm

Ulverstone FG (NW)

Windsor Park(N)

North Hobart  Oval (S)

Optional combined N and NW training N and NW
Saturday 4th August State training Under 12s

U12s-10am start

Campbell Town FG
Wednesday 8th August Regional Training U12s only

4pm – 5.30pm

Ulverstone FG (NW)

Windsor Park(N)

North Hobart  Oval (S

Saturday 11th August Under 12s Depart for Nationals Canberra, ACT Players to make their own way up with parents
Sunday 12th – 18th August National Championships

Under 12s

Canberra, ACT

 

Notes:     
  • All sessions are for both under 12 and Under 15 squads unless otherwise stated
  • All training and game dates are schedule in an attempt to provide the most convenience for families however we recognise that there will always be occasional clashes, please call us to discuss these if they occur to seek a solution
  • General Enquiries can be directed to Barry Gaby on 0418 339 959, Barry.Gaby@afltas.com.au.

– IMPORTANT SSA INFORMATION –

Tuesday 1st May 2018
There will be NO regional training for SSA under-12 squad members this week.
 
The State training session will be going ahead as planned for 10am on Saturday 5th May at the Campbell Town Football Ground.
 
There will, however, be regional training for SSA under-15 squad members, who will join in with the under-16 Academy session.

STATE U12 SSA SQUAD ANNOUNCED

Congratulations to the following boys who have made the State under 12 School Sports Australia (SSA) squad.

There will be compulsory state training this Saturday 5th May at the Campbell Town Football Ground. Players are required to be at the ground by 9.30am for a 10.00am start.

While training is on there will be a parent meeting to outline the program moving forward.

The SSA under 12s carnival will be held in Canberra from Saturday 11th – 18th August.

Southern (Gold) Southern (Blue) North North West
Nathanial Sulzburger 24 Max Geappen          5 Aidan O’Connor       11 Jack Appelby           20
Blake Harper           12 Fletcher Richards    26 Campbell Atkins       23 Oliver Kubank          7
Tommy Bennett     25 Maverick Smalley    12 David Summers        5 Rylee Kemp             12
Darcy Noonan        22 Jude Butler               21 Jacob Wheeler         8 Jacob Furphy          18
Charlie Hastie        16 Harry Sylvester        6 Josh Corky               1 Bronson Collins      19
Jack Wilson            8 Jake Smith               16 Zac Reynolds          15 Hugo Cable             1
Joe Baldock           15 Connor Ling              9 Tadhg Blunt            6 Emig French           2
Jacob Clothier       13 Marty Brereton      18 Max Roney             13
Riley Johnstone      4 Riley Donlon          20
Liam Ling                 2

 


NORTH WEST U12 SQUAD ANNOUNCED 

Tuesday 24 April

Congratulation to the following under 12 boys who have been selected to represent the North-West in this Thursday’s (April 26) game at the Campbell Town Football Ground. 

Players are required to wear white shorts and maroon socks and are required to pay a $10 levy to pay for the umpires, medical and ground hire.

All players are required to be at the ground at 10:30am for a 11:30am game.

If you have any other queries please don’t hesitate in calling Barry Gaby on 0418 339 959

FULL SQUAD: 

North West Under 12s                      
Coach: Peter Brown
No Player
1 Hugo Kable
2 Emig French
3 Ky Robotham
4 Lucas Lardner
6 Logan Lamprey
7 Oliver Kubank
8 Lachie Claridge
9 Jake Nash
10 Harry Elmer
11 Adrian Smith
12 Rylee Kemp
13 Jack Bundy
14 Bowen Clements
15 Jed Pennington
16 Lucas Ivory
17 Gordy Nicolle
18 Jacob Furphy
19 Bronsen Collins
20 Jack Applebee
21 Zane Slatter
22 Campbell Luck
23 Zeb Knott
27 Cougar Beamish
28 Jy Marshall